REZULTATELE ALEGERILOR LOCALE 2016 DIN TOATA TARA!

17641
Potrivit rezultatelor provizorii, PNL a câștigat 11 municipii reședință de județ (14 dacă punem la socoteală și independenții susținuți mai mult sau mai puțin fățiș de liberali), PSD a obținut 10 municipii reședință de județ (plus București, cu toate cele 6 sectoare), UDMR a obținut trei victorii, PRSo a câștigat în Deva, dar și la Baia Mare, unde s-a aflat printre susținătorii lui Cherecheș, alături de UDMR, PNȚCD și FDGR. Partidul Ecologist Român a câștigat Primăria Râmnicu Vâlcea, iar Forumul Democrat al Germanilor a câștigat la Sibiu,scrie stiripesurse.ro.

Pe parcursul zilei vom reveni cu mai multe date despre procentele obținute de câștigători și contracandidații lor.

Oradea

Ilie Bolojan (PNL) – 70,94%

Huszár István-Eric (UDMR) – 13,09%

Adelina Coste (PSD) – 9,51%

Arad

Gheorghe Falcă (PNL) – aprox. 45%

Sebastian Bulumac (independent susținut de PSD) – aprox. 20%

Timișoara

Nicolae Robu (PNL) – 52,9%

Florică Bîrsășteanu (PSD) – 22,69%

Adrian Orza (independent) – 7,23%

Reșița

Ioan Popa (PNL)

Drobeta Turnu-Severin

Marius Screciu (PSD)

Deva

Mircia Muntean (PSRo)

Cluj-Napoca

Emil Boc (PNL) – 64,86%

Horváth Anna (UDMR) – 12,65%

Octavian Buzoianu (independent susținut de PSD) – 8,72%

Zalău

Ionel Ciunt (PSD)

Satu-Mare

Gábor Kereskényi (UDMR)

Baia-Mare

Cătălin Cherecheș (UNPR, PSRo, PNȚCD, FDGR)

Bistrița

loading...

Ovidiu Crețu (PSD)

Suceava

Ion Lungu (PNL)

Botoșani

Cătălin Flutur (PNL)

Piatra Neamț

Dragoș Chitic (PNL)

Iași

Mihai Chirică (PSD)

Târgu Mureș

Dorin Florea (independent susținut de PNL)

Vaslui

Vasile Pavăl (PSD)

Miercurea Ciuc

Raduly Robert Kalman (UDMR)

Brașov

George Scripcaru (independent susținut indirect de PNL)

Bacău

Cosmin Necula (PSD)

Alba Iulia

Mircea Hava (PNL)

Sfântu Gheorghe

Antal Árpád (UDMR)

Sibiu

Astrid Fodor (FDGR)

Focșani

Cristi Misăilă (PSD)

Galați

Ionuț Florian (PSD)

Râmnicu Vâlcea

Mircia Gutău (PER)

Târgoviște

Cristian Daniel Stan (PSD)

Buzău

Constantin Toma (PSD)

Brăila

Marian Dragomir (PSD)

Tulcea

Constantin Hogea (independent)

Târgu Jiu

Florin Cârciumaru (PSD)

Craiova

Lia Olgua Vasilescu (PSD)

Slatina

Emil Moț (PSD)

Pitești

Cornel Ionică (PSD)

Alexandria

Victor Drăgușin (PSD)

Ploiești

Adrian Dobre (PNL)

Slobozia

Adrian Mocioniu (PSD)

Călărași

Daniel Drăgușin (PNL)

Giurgiu

Niculae Bădălău (PSD)

Constanța

Decebal Făgădău (PSD)

content-image

loading...