Jucătorii naționalei au fost jefuiți în Kazahstan si pe teren si in afara lui ! Li s-au furat bani şi telefoane iar arbitrul …

287

România a remizat, miercuri, la Astana, în partida cu reprezentativa Kazahstanului, scor 0-0. Partida a contat pentru preliminariila Campionatului Mondial din 2018, iar „tricolorii” au avut parte de condiții total ostile în această deplasare. Jocul s-a desfășurat pe o suprafață sitentică să înghețată, care a pus mari probleme fotbaliștilor, dar mai ales românilor. Gazdele au jucat foarte dur, sub privirile protectoare ale arbitrului portughez Manuel De Sousa, care a evitat să acorde cartonașe galbene în multe situații. În prima parte, Dragoș Grigore a fost lovit în față de un adversar și a fost înlocuit de Cosmin Moți.

22stanciuvlad3748-01-465x390

loading...

În finalul primei părți, arbitrul a închis ochii la un fault în careu comis asupra lui Alex Chipciu, iar televiziunea din Rusia care a produs partida n-a dat nicio reluare. Mai mult, Chipciu s-a accidentat și el și a fost înlocuit la începutul părții a doua de Gabi Enache. „Tricolorii” n-au reușit să pună presiune pe adversari nici în partea a doua, iar cea mai mare ocazia a fost creată de Bogdan Stancu, în minutul 87, atunci când Gabi Enache a alunecat în fața porții. În cele patru minute de prelungire, asiaticii ne-au masat în propria jumătate de careu.